Úvod
Jižní říše, také často zvaná Lyniroská říše, je největším, nejbohatším a nejvlivnějším státním celkem na Kélasu. Sousedí se Středozemním sdružením a Parlensko-wastijským svazem a rozpíná se od západního Oceánu bouří až k východnímu Hasynskému océanu. Nejlidnatějšími oblastmi jsou nížiny, především Lynská nížina a Yisénská dolina, jimiž protéká řeka Ákeir ústící v deltu, kde stojí hlavní město An Sorania. Značnou část nejjižnějších území zabírají pouště a západní země jsou výrazně hornaté.
Říše se skládá z mnoha regionů: Lyniros, Sentsko (včetně Čytarie), Yisénie, Varsko, Weslin, Jesejka, Rašarie, Rasan (Sennie, Kalie a Kíhie), Jižní ostrovy (Suteira, Kolgie a Naeterai) a de facto Sorka.
Výsadní postavení mají Lyniros a Sentsko, jimž se jedním slovem přezdívá Lynsent a jež se těší největší moci v Říši. To se odráží v postavení ostatních regionů, které bývají chudší a často čelí diskriminaci ze strany Lynirosanů a Senťanů. Ovlivňuje například i volbu generála – Říše má dva generály, jeden vedoucí lyniroskou armádu a druhý armádu sentskou, přičemž oba generálové musejí pocházet z odpovídající země, v drtivé většině případů i z některého šlechtického rodu. Současným lyniroským generálem je Söndur Járnesver a sentským je Venrask Sentangar.
Jižní říše si své ohromné území podrobila především silou a nesčetnými válkami, které stojí už za zrodem jejího předchůdce, Lyniroského království, vyhlášeného Soranem Hikariou Lyniroským po úspěšném dobytí hlavního města Altejské říše. Následné podmaňování si padlé Alteji a pronikání dále a dále na jih Lynirosané prováděli společně se Senťany a částečně Yisénci, v nichž našli spojence už během Altejsko-líských válek přímo předcházejícím konci altejské éry. Protože Lyniros a Sentie společně tvořili obrovskou armádu, nezastavili se jen u území bývalého nitra Alteji a pokračovali za tehdejší hranice do dalších zemí.
Jižní říše na Alteju v mnohém navazuje – především co se rozšiřování hranic a tvrdého zákazu kouzelnictví týče. Za nahlášení osoby podezřelé z kouzelnictví je nabízena slušná finanční odměna a obviněnému mnohdy hrozí smrt, jestliže se toto nařčení potvrdí. Za křivé obvinění hrozí bičování či pobyt za mřížemi.
Pořádek v takto ohromné zemi udržuje profesionální armáda s trénovanými rytíři, kteří studují umění boje v rytířských řádech – Lyniros jich má vůbec nejvíce na celém Kélasu. Nejvlivnějšími řády jsou rytíři z Gelleji a nechvalně známí Rytíři nejsvatějšího Leikiho, kteří jsou považováni za vůbec nejlepší, ale i nejkrutější vojáky na Kélasu.
Hlavní město Říše, An Sorania (hovorově mezi drtivou většinou nesoranijského obyvatelstva Delta), je nejen největším a nejlidnatějším městem na Kélasu, ale také jedním z nejstarších měst. Založeno bylo už za samých počátků Altejské říše (s tím, že oblast ákeirské delty byla lidmi osídlena už dlouho předtím), kdy neslo název Yáirími’á. Nachází se v něm královský palác, sídlo Hikariů, z nějž vládl už první altejský král Keassa.
Šlechtické rody
Hikaria
Prastarý rod vzniknuvší dlouho před nastolením Lyniroského království, ale za jeho zakladatele je přesto považován Soran Hikaria Lyniroský (přídomek „Lyniroský“ v tomto případě není názvem rodu, ale starolíského kmene). Z lyniroského trůnu byli sesazeni jen na několik málo let rodem Súziů, kteří ale byli vyvražděni po meči budoucí hikarijskou královnou.
V současné době je hlavou rodu a panovnicí Jižní říše Rivalis Angara III. Hikaria, která na trůn nastoupila v pouhých sedmi letech po záhadné smrti svých rodičů. Sedmileté dítě vládnoucí největšímu království na Kélasu vyvolalo značný rozruch, během nějž se však významně osvědčil princeznin teprve čtrnáctiletý bratranec Venrask Sentangar, což mu zaručilo titul generála už v takto mladém věku (ačkoli až do jeho dospělosti se o většinu povinností této pozice staral jeho otec Malsursk – k jeho nelibosti, jelikož do korunovace Rivalis byl generálem on a příliš ho nenadchlo, když mu titul vzal jeho nedospělý syn). Rozepře se nakonec víceméně uklidnily, když se Rivalisina babička Tabi Sentangarská nabídla, že za princeznu bude vykonávat vládu až do její plnoletosti.
Sentangar
Vládnoucí sentský rod, který již po staletí sídlí v hlavním městě Sentska, Ken Sentu. Jeho současnou hlavou je Malsursk Sentangar, jehož nejstarším synem a dědicem je Venrask Sentangar, současný sentský generál Říše.
Roscan
Jeden z nejvýznamnějších lyniroských rodů s blízkými vazbami na rod Hikariů. Jeho hlavou je Kesriel Roscan, která se okrajově podílela na vládě během Rivalisiny neplnoletosti a v současné době své vládkyni v mnohém pomáhá. Její dcera Tieris je manželkou současného krále Parlensko-wastijského svazu.
Kal-Nayú
Vládnoucí rod Rasanu kalsko-kíhijského původu. Jejich sídlem je Kal Ra a hlavou je Ruymay Ram-Muwá Kal-Nayú.